Створений 01.05.1992 р. як факультет по роботі з іноземними громадянами на базі підготовчого відділення для іноземних громадян, яке було відкрито в травні 1991 р.

З 2009 р. факультет по роботі з іноземними громадянами реорганізовано в Департамент міжнародної освіти з підготовчим відділенням.

В університеті навчається близько 1000 іноземних громадян із 50 країн світу. Першими студентами-іноземцями, які приїхали навчатись у 1991 році, були громадяни Палестини, Йорданії та Сирії.

У 2022 році Департамент міжнародної освіти та кафедра мовної підготовки іноземних громадян відзначили 30-річчя від дня заснування. За цей час більше 1150 іноземців успішно закінчили підготовче відділення, близько 3000 іноземних громадян із країн Азії, Африки, Європи, Америки отримали вищу освіту в СумДУ. Іноземними громадянами захищено 15 кандидатських дисертацій та отримано більше 300 свідоцтв про спеціалізовану підготовку з медицини.

На підготовчому відділенні Департаменту міжнародної освіти іноземні громадяни опановують українську, англійську як мови навчання та спілкування, отримують знання з загальноосвітніх дисциплін та знайомляться з українською культурою та традиціями. Також при Департаменті міжнародної освіти працює Лінгвістичний центр, який надає можливість іноземним студентам СумДУ пройти мовне стажування з метою вдосконалення рівня володіння українською та англійською мовами. Для всіх охочих вивчати китайську мову та культуру працює «Клас Конфуція», слухачі якого мають можливість скласти іспит на знання китайської мови – Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK). Результати іспиту визнаються в усьому світі і дають можливість брати участь у конкурсах на отримання стипендії для навчання або стажування в Китаї.

В університеті на постійній основі працює Рада голів земляцтв, до складу якої входять представники адміністрації університету та іноземних студентів від кожної країни. На засіданнях Ради обговорюються та вирішуються питання, пов’язані з поліпшенням умов перебування та навчання іноземних студентів у СумДУ.

Іноземні студенти беруть активну участь у позанавчальному житті університету. Постійно зростає кількість іноземних студентів, які залучені до спорту та художньої самодіяльності. Іноземні студенти відвідують спортивні секції з єдиноборств, легкої атлетики, інших видів спорту. Більше 100 з них є призерами спартакіад і чемпіонатів України серед іноземних студентів з футзалу, футболу, гандболу, волейболу, настільного тенісу та бадмінтону. Футбольна команда студентів-іноземців СумДУ в 2019 році вдруге виборола титул чемпіона України на Всеукраїнських студентських іграх.

Іноземні студенти відвідують танцювальні гуртки, вокальну студію, студентський хор, беруть участь у волонтерському русі, є учасниками благодійних акцій та інших культурних заходів. Традиційними заходами стали «Міжнародний день студента», дні культур, святкування національних свят різних країн.